Great Lakes Super Sprints

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Stambaugh and Gressman

Stambaugh and Gressman

Max Stambaugh (71H) and Phil Gressman (7c) battle down the front stretch of I-96 Speedway

Ruhl and Martin

Ruhl and Martin

Ryan Ruhl in the Ken Mackey Racing 25 and Liam Martin (9) racing side by side at I-96 Speedway!

Sams and Jones

Sams and Jones

Danny Sams III (24D) and Linden Jones (19) in the Randerson Racing cars at I-96 Speedway.

Dussel

Dussel

Nate Dussel wins at I-96 Speedway in the Fausey Farms #1 car out of Gibsonburg, OH.

GURLEY SECURES FIRST GLSS FEATURE RACE WIN
1284
6/15/2024

6/15/2024

GLSS-Great Lakes Super Sprints


GURLEY SECURES FIRST GLSS FEATURE RACE WIN

Quincy, MI - Hebron,IN native Corbin Gurley wins his first ever Michigan CAT Feature Race Win with the Great Lakes Super Sprints presented by Engine Pro & ARP Saturday night.

Corbin Gurley hit the track with his pedal to the floor. Starting from fifth position in the redraw, he knew he had to work hard to reach the top, and he did exactly that. The race saw a fierce battle between Gurley, Phil Gressman (Fremont, OH), and Max Stambaugh (Elida, OH). In the final five laps, Gurley managed to overtake Gressman, and with just a couple of laps left, he took the lead from race leader Max Stambaugh.

Max Frank (Williamston, MI) took home tonight's Operating Engineers 324 Hard Charger moving up a total of 7 spots!! Ryan Ruhl (Coldwater, MI) took home tonight's PERFIT Lucky Dog!!

PERFIT A Feature 25 Laps

  1. 12-Corbin Gurley[5]; 2. 71H-Max Stambaugh[1]; 3. 7C-Phil Gressman[4]; 4. 22M-Dan McCarron[8]; 5. 50YR-Gary Taylor[6]; 6. 49T-Gregg Dalman[10]; 7. 27-Brad Lamberson[7]; 8. 24-Kobe Allison[11]; 9. 66-Chase Dunham[9]; 10. 10SR-Keith Sheffer Jr[2]; 11. 10BR-Jason Blonde[14]; 12. 16-Ryan Ruhl[15]; 13. 38-Max Frank[20]; 14. 20I-Kelsey Ivy[17]; 15. 17-Jared Horstman[12]; 16. 11A-Abby Hohlbein[19]; 17. (DNF) 85-Dustin Daggett[3]; 18. (DNF) 01-Chase Ridenour[16]; 19. (DNF) 23-Devon Dobie[13]; 20. (DNF) 31-Jac Nickles[18]

PERFIT B Feature 1 12 Laps

  1. 01-Chase Ridenour[2]; 2. 20I-Kelsey Ivy[4]; 3. 31-Jac Nickles[3]; 4. 11A-Abby Hohlbein[1]; 5. 38-Max Frank[10]; 6. 27K-Zac Broughman[7]; 7. 37-Noah Dunlap[13]; 8. 3A-Mike Astrauskas[8]; 9. 45-Colton Stepke[11]; 10. 22-Aaron Shaffer[5]; 11. 13S-Drew Siferd[12]; 12. 24V-Levi Voyce[6]; 13. (DNF) 11H-Caleb Harmon[9]; 14. (DNS) 83-Adam Cruea; 15. (DNS) 70-Eli Lakin

Engler Machine & Tool Heat 1 8 Laps

  1. 12-Corbin Gurley[1]; 2. 27-Brad Lamberson[2]; 3. 71H-Max Stambaugh[4]; 4. 49T-Gregg Dalman[5]; 5. 23-Devon Dobie[3]; 6. 11A-Abby Hohlbein[9]; 7. 20I-Kelsey Ivy[6]; 8. 27K-Zac Broughman[8]; 9. 38-Max Frank[7]; 10. 37-Noah Dunlap[10]

Beacon & Bridge Markets Heat 2 8 Laps

  1. 50YR-Gary Taylor[3]; 2. 22M-Dan McCarron[1]; 3. 10SR-Keith Sheffer Jr[4]; 4. 24-Kobe Allison[2]; 5. 10BR-Jason Blonde[6]; 6. 01-Chase Ridenour[5]; 7. 22-Aaron Shaffer[7]; 8. 3A-Mike Astrauskas[9]; 9. 45-Colton Stepke[10]; 10. (DNS) 83-Adam Cruea

Jim Coffey & Sons Plumbing and Heating Heat 3 8 Laps

  1. 85-Dustin Daggett[1]; 2. 7C-Phil Gressman[4]; 3. 66-Chase Dunham[2]; 4. 17-Jared Horstman[3]; 5. 16-Ryan Ruhl[5]; 6. 31-Jac Nickles[7]; 7. 24V-Levi Voyce[8]; 8. 11H-Caleb Harmon[9]; 9. 13S-Drew Siferd[10]; 10. (DNS) 70-Eli Lakin

Qualifying 1

  1. 71H-Max Stambaugh, 00:13.684[10]; 2. 12-Corbin Gurley, 00:13.721[2]; 3. 27-Brad Lamberson, 00:14.142[8]; 4. 23-Devon Dobie, 00:14.153[1]; 5. 49T-Gregg Dalman, 00:14.236[6]; 6. 20I-Kelsey Ivy, 00:14.416[9]; 7. 38-Max Frank, 00:14.464[4]; 8. 27K-Zac Broughman, 00:14.513[5]; 9. 11A-Abby Hohlbein, 00:14.556[7]; 10. 37-Noah Dunlap, 00:14.913[3]

Qualifying 2

  1. 10SR-Keith Sheffer Jr, 00:14.129[9]; 2. 22M-Dan McCarron, 00:14.155[3]; 3. 24-Kobe Allison, 00:14.187[1]; 4. 50YR-Gary Taylor, 00:14.203[5]; 5. 01-Chase Ridenour, 00:14.326[8]; 6. 10BR-Jason Blonde, 00:14.448[2]; 7. 22-Aaron Shaffer, 00:14.575[10]; 8. 83-Adam Cruea, 00:14.908[6]; 9. 3A-Mike Astrauskas, 00:14.919[7]; 10. 45-Colton Stepke, 00:15.294[4]

Qualifying 3

  1. 7C-Phil Gressman, 00:13.831[2]; 2. 85-Dustin Daggett, 00:13.933[8]; 3. 66-Chase Dunham, 00:13.938[5]; 4. 17-Jared Horstman, 00:14.010[6]; 5. 16-Ryan Ruhl, 00:14.261[3]; 6. 70-Eli Lakin, 00:14.429[10]; 7. 31-Jac Nickles, 00:14.503[4]; 8. 24V-Levi Voyce, 00:14.720[1]; 9. 11H-Caleb Harmon, 00:15.155[9]; 10. 13S-Drew Siferd, 00:15.258[7]

The next Ohio CAT Sprint Division race will be on July 22nd at Limaland Motorsports Park!

To catch past GLSS races, head over to the Great Lakes Super Sprints YouTube page. Stay updated by following us on Facebook, TikTok, Instagram, and X. For the latest news, schedules, results, and points, visit www.greatlakessprints.com and choose your favorite class.

Check out Michigan CAT at https://www.michigancat.com/ and Ohio CAT at https://www.ohiocat.com/

Thank you to our sponsors and partners who are the ones that allow us to bring a great show to your local tracks. Please help us by supporting the sponsors listed below….
PErfit Corporation
Engine Pro & ARP Racing
Michigan CAT
Ohio CAT
Operating Engineers Local 324
MacAllister Rental
Beacon & Bridge Markets
Hoosier Racing Tires
Engler Machine & Tool
Home Pro Roofing
Jim Coffey and Sons Plumbing & Heating
Howard Johnsons by Wyndham
Specialty Fuels & Logistics
Environmental Waste & Recovery Service
Precision Engine Works
Rescue Resources LLC.


Article Credit: Brooke K. Pulice

Article Media

Back to News
Horsepower Happenings



Latest Photos

Latest Videos

I-96 5.5.17
Attica 5.12.17
Tri-City 7.21.17
I-96 7.23.17
Montpelier 7.29.17
Limaland 4.14.17
EWRS
Specialty Fuels
Hoosier Racing Tires
Engler Machine
Engine Pro
Campbell Performance
Beacon  Bridge Market
Ti22 Performance
MPD Racing
Coffey Plumbing And Heating
Operating Engineers
SBi
Home Pro Roofing
Greater North
Percision Engine
CAT Michi
CAT Ohio
McAllister Rentals